בדיקת CT

בדיקת CT היא אחד ההליכים הרפואיים הנפוצים ביותר לאבחון מחלות רבות ומצוקות פיזיות אחרות. מדובר למעשה בצילומי רנטגן מזוויות שונות ומחתכים שונים, שנאספים ומעובדים לכדי תמונה תלת ממדית מדויקת של פנים גוף האדם. 

פענוח של בדיקת CT מתבצע על ידי רדיולוג – פענוח מדויק יספק לרופא המטפל את כל המידע הדרוש לו לשם החלטה על דרך טיפול. בדיקת CT כוללת קרינה. כמותה מזערית, וכשמשקללים את כל הפרמטרים (דיוק גבוה, מחיר זול יחסית והצלחה באיתור קרעים ברקמות, דימומים, דלקות, גידולים ושאר נזקים לאיברים פנימיים) המסקנה היא שלמרות הקרינה עדיין כדאי לבצע בדיקת CT ובמקרים רבים אין מנוס מבדיקה זו, שמאפשרת אבחון מדויק ובעקבותיו ריפוי מלא. מצד שני, ההמלצה היא כי נשים בהיריון יימנעו מבדיקת CT עקב החשש לבריאות העובר.

גם חולי לב, אסתמה, סוכרת ומחלות כליות או בלוטת התריס חייבים להתייעץ עם רופא בטרם יפנו לבדיקת CT בשל החשש כי חומר הניגוד המוזרק לגוף לפני הבדיקה – חומר המכיל יוד והמסייע ביצירת תמונה ברורה יותר ונוחה יותר לפענוח – עלול להזיק להם.

בדיקת CT ראש

בדיקת CT של הראש מתבצעת כשיש חבלה רצינית בגולגולת (שמובילה לשבר או דימומים תוך מוחיים), כשיש חשד ששינויי התנהגות או כאבי ראש עזים וחוזרים נגרמים כתוצאה מגורם תוך מוחי, כדי לאתר מומים מולדים במוח, כדי לזהות זיהומים, דלקות וגידולים שונים, ולשם אבחון הידרוצפלוס (הצטברות של נוזלים בגולגולת).

בדיקת CT של עמוד שדרה

מטרתה של בדיקת CT של עמוד השדרה היא לאבחן פריצות דיסק ופגיעות אחרות בעמוד השדרה (זיהומים, שבר באחת החוליות, היצרות תעלת השדרה, מחלות ניווניות ועוד), לשם תכנון ביופסיה כשיש חשד לסרטן, כדי לאתר גידולים וגרורות לאורך עמוד השדרה ולשם מעקב אחר מצב עמוד השדרה בעקבות ניתוחים וטיפולים אחרים.

בדיקת CT חזה וריאות

הפניה לבדיקת CT של אזור בית החזה והריאות מתבקשת כשצילום חזה רגיל לא הצליח לאתר את הגורם לבעיה הרפואית למשל, שיעולים חריפים, קוצר נשימה או כאב בחזה. בדיקת CT של החזה והריאות מתבצעת גם לשם קבלת מידע שיסייע בתכנון טיפול בסרטן כשיש גידול או גרורות בריאות, וגם כשיש חשש כי חבלה או פציעה גרמה לנזק רציני לצלעות או לריאות. 

אנגיוגרפיה

אנגיוגרפיה היא בדיקת CT של כלי הדם באזור מסוים של הגוף (אגן, בטן, צוואר, ראש וכו'). בבדיקה זו ישנה חשיבות רבה לתזמון הזרקת חומר הניגוד, וגם לסוג כלי הדם בהם רוצים להתמקד – ורידים ו/או עורקים. אנגיוגרפיה מתבצעת כשישנו חשש כי כלי הדם סתומים או צרים מאוד, חשש לקרע בכלי דם זה או אחר, או כשיש חשד למפרצת באחד העורקים.

בדיקת CT בטן

בדיקת CT של הבטן נערכת כשיש חשד לדלקות בלבלב, במעי או בתוספתן, כשיש חשד לגידולים סרטניים בלבלב, בכליות, בכבד, במעי או בשלפוחית השתן, במקרים של אבנים בכליות או בכיס המרה, או במקרים של חבלה חמורה באזור הבטן

האתר נבנה ❤ על ידי חברת SITE IT © כל הזכויות שמורות 2019