MRI עמוד שדרה

 MRIעמוד שדרה


ה-MRI הוא מכשיר חדשני שמאפשר דימות מדויק של פנים הגוף וזאת מבלי לחשוף את הנבדקים לקרינה מייננת. MRI עמוד שדרה היא אחת הבדיקות הנפוצות המתבצעות במכשיר, וזאת לנוכח שכיחותם הגבוהה של כאבי הגב והפגיעה המשמעותית בשגרת יומו של מי שסובל מהם.

 


באילו מקרים מומלץ לבצע MRI של עמוד השדרה?


בדיקת MRI של עמוד השדרה היא ההתוויה המומלצת במקרים הבאים:

* כאבים בגב התחתון - ובפרט אם המצוקה נמשכת זמן רב והכאב עז.

* כאבים בגב העליון - ובפרט אם מדובר בכאבים המוגדרים כרוניים (כלומר נמשכים למעלה מ-3 חודשים).

* נימול באחת הגפיים או יותר - וישנו חשד שהמקור לכך הוא פגיעה בחוט השדרה שעובר בתוך עמוד השדרה.

* כאבי צוואר - בחלק מהמקרים כאבי גב מקרינים גם על הצוואר, ועל כן לעתים נדרש דימות של הגב ושל עמוד השדרה גם כשהכאב בא לידי ביטוי באזור הצוואר.

כמו כן מתבצעות בדיקות MRI של עמוד השדרה אצל מי שהתגלו באזור זה של הגוף גידולים ולאחר הטיפול בהם - לצורך מעקב שוטף על-מנת למנוע את חזרתם של הגידולים.

במקרים אחרים עוברים את הבדיקה לקראת ניתוח בגב, וזאת על-מנת לספק לרופא שאמור לבצע את הניתוח תמונת מצב עדכנית ומפורטת ולאפשר לו לבצע תכנון אופטימלי של ההליך הכירורגי על סמך תמונה זו.

מהן הסיבות העיקריות לכאבי גב?

כאבי גב תחתון הם בעיקר תוצר של:

* דלקת פרקים

* גידול ממאיר

* בלט דיסק/ פריצת דיסק - פציעה שנובעת ברוב המקרים כתוצאה מעומס יתר על הגב, יציבה לא נכונה, ישיבה ממושכת יתר על המידה וכו'

* תהליך זיהומי בחוט השדרה או בחוליות המקיפות אותו

* מחלה ניוונית

* פגמים מבניים מולדים

כל הנ"ל עלולים להוביל גם לכאבי גב עליון, כשבנוסף עלול אזור זה להיפגע כתוצאה מחוסר איזון שרירי, פציעות שונות, טראומות חיצוניות ועוד.

MRI עמוד שדרה מאפשר לאבחן במדויק את הסיבה להיווצרות הכאב, ועל כן גם לתכנן את הטיפול המיטבי בגורמים שהובילו לכך.

כיצד מתבצעת בדיקת MRI בעמוד השדרה?

פעולתו של מכשיר ה-MRI מבוסס על שדה מגנטי רב עוצמה ועל גלי רדיו. במהלך הבדיקה אין חשיפה לקרינה מייננת, והנבדקים לא חשים כאב ולו קל שבקלים, אם כי עלולה להיווצר תחושת אי נוחות עקב הצורך לשכב ללא תנועה במשך 30 עד 60 דקות (משך בדיקת MRI ברוב המקרים). גם השהות בתוך חלל סגור עלולה ליצור לחץ מסוים אצל חלק מבני האדם שעוברים את הבדיקה, אם כי חשוב לציין שכיום ישנם מכשירים מתקדמים רחבים יותר ונוחים יותר שמקלים על אותם נבדקים.

בחלק מהמקרים נעשה שימוש בחומר ניגוד בשם גדוליניום, וזאת על מנת לשפר את איכות הצילומים. החומר ניתן בזריקה לפני הכניסה למכשיר ה-MRI. יש צורך בצום בן מספר שעות לקראת הבדיקה אבל מותר לשתות מים, ואם מדובר בבדיקת MRI עמוד שדרה המתמקדת בעמוד השדרה הצווארי, חובה להסיר קיבועי שיניים. בכל מקרה מקבלים הנחיות מפורטות לקראת ההגעה לבית החולים או למכון בו מתבצעת הבדיקה.

חשיבותו של הפענוח

על מנת שתוצאות הבדיקה המתקדמת יספקו לרופא המטפל את כל האינפורמציה שלה הוא זקוק, חשוב במיוחד להקפיד גם על פענוח איכותי - של רדיולוג בקיא ומנוסה ובפרט בפענוח ממצאי MRI של עמוד השדרה. רק פענוח שכזה ע"י רדיולוג מומחה יבטיח כי לא תתפספס אף פיסת מידע וניתן יהיה לזהות את הגורמים להיווצרות כאב הגב ולטפל בהם בהתאם.


אולי יעניין אותך קריאה נוספת על:

 

 

**קונסול ניטור של ג'ומלה**

**Session**

**מידע פרופיל**

**שימוש בזיכרון**

**שאליתות בסיס נתונים**

**Parsing errors in language files**

**Language Files Loaded**

**מחרוזות לא מתורגמות**