למה משמשת בדיקת CT ריאות? עם וללא חומר ניגוד

מכשיר ה-CT הוא אמצעי דימות משוכלל להפליא שמצליח לספק תוצאות מפורטות ומדויקות של פנים הגוף תוך פרק זמן קצר במיוחד. בהתאם נעשה במכשיר זה שימוש למגוון רחב של מטרות, ואחת מהן היא אבחון סרטן הריאות.

 

מהם הסימפטומים שחשוב לשים אליהם לב ולפנות ל-CT ריאות?

אבחון מוקדם של סרטן הריאות מעלה במידה דרמטית את הסיכוי לגבור על המחלה ולהחלים, ועל כן מומלץ להיות מודעים לסימפטומים האפשריים של סוג זה של סרטן - ואם הם מופיעים, ונשארים במשך שבועיים או שלושה, יש להגיע ללא דיחוי לרופא מומחה שיפנה אתכם לבדיקת CT ריאות.

הסימפטומים האפשריים העיקריים של סרטן הריאות הם שיעול משמעותי ומתמשך (ובפרט אם הוא שונה מהשיעול ה"רגיל" שלכם), הפרשת ליחה עם דם, צרידות שאינה חולפת, ירידה במשקל ואובדן תיאבון, קשיים בבליעה, קוצר נשימה, דלקת שאינה נרפאת בבית החזה (גם לאחר טיפול תרופתי), נפיחות של בלוטות הלימפה בצוואר וכן התעגלות של קצות אצבעות הידיים וגדילה שלהם.

סי טי ריאות למעשנים כבדים

גופים שונים בתחום הבריאות ממליצים לבצע CT ריאות גם למי שלא סובל מהסימפטומים הנ"ל אבל נמצא בקבוצת הסיכון עקב עישון כבד במיוחד - בפרט רלוונטית המלצה זו לבני 55 ומעלה שמוגדרים כמי שעברו 30 שנות עישון (למשל עשרים שנה של עישון חפיסה וחצי ליום או 15 שנים של עישון 2 קופסאות סיגריות ביום בממוצע). חשוב להדגיש כי עלות בדיקת CT נמוכה ביחס לאמצעי דימות מתקדמים אחרים כגון MRI אולם גם כך אין ודאות כי הרופא שלכם אכן ימליץ על בדיקה אם אין סימפטומים. יחד עם זאת למעשנים כבדים בהחלט כדאי לבקש ממנו הפניה כדי לוודא שאין תאים סרטניים בריאות שלהם.

חשיבות האבחון המוקדם של סרטן הריאות

סרטן הריאות הוא גידול ממאיר שכיח למדי וקטלני מאוד: מתוך כלל סוגי הסרטן, הוא זה שגורם למקרי המוות הרבים ביותר הן אצל גברים והן אצל נשים ובסך הכל מדי שנה נרשמים למעלה ממיליון מקרי מוות עקב סרטן הריאות (למעלה מרבע מכלל מקרי המוות כתוצאה מסרטן).

הגורם העיקרי לסרטן הריאה הוא עישון. 9 מכל 10 חולים בסוג זה של סרטן הינם מעשנים כבדים או מי שעישנו סיגריות רבות במהלך חייהם (אם כי לאחר שנגמלים מהרגל מזיק זה, ככל שמתמידים בהימנעות מעישון לזמן רב יותר כך פוחת הסיכון ללקות בסרטן הריאות). גורמי סיכון נוספים הם עישון פסיבי וחשיפה לגז ראדון או לאזבסט.

אחד המאפיינים הבולטים של סרטן הריאות הוא קצב התפשטות מהיר במיוחד. בהיעדר אבחון וטיפול אפקטיבי, עלולים התאים הסרטניים לצאת מגבולות הריאות ולפגוע בבלוטות לימפה ובאיברים אחרים תוך זמן קצר מאוד. אבחון מוקדם משפר כאמור בשיעור ניכר את הסיכוי למגר את הסרטן, ובדיקת סי טי ריאות מספקת לרופא המטפל תמונת מצב מדויקת של הריאות ובהתאם את כל המידע הדרוש לו כדי לקבוע האם אכן האדם חולה בסרטן ריאה או לא.

כיצד מתבצעת בדיקת CT ריאות?

בדיקת CT אשר מתבצעת בריאות נמשכת 10 דקות עד חצי שעה. במהלך הבדיקה הסורק הממוחשב (פירוש השם CT הוא ראשי תיבות של הביטוי Computed Tomography) מסתובב סביב הנבדקים ששוכבים על מעין מיטה צרה, ומצלם אותם באמצעות קרני רנטגן מזוויות שונות. את אוסף צילומי הרנטגן מחבר המחשב לכדי תמונה תלת ממדית של הריאות בחתכים רלוונטיים (פרוסות). CT ריאות לא גורם לכאב אבל כן תיתכן אי נוחות מסוימת עקב הצורך לשכב ללא תזוזה (תנועות מיותרות פוגמות ברמת הדיוק של הבדיקה).

בחלק מהמקרים מתבצע CT ריאות עם חומר ניגוד - חומר מיוחד על בסיס יוד שניתן בשתייה או בזריקה, וזאת במטרה להפוך את הממצאים לבהירים יותר. נבדקים שסובלים מתפקוד לקוי של הכליות, מאסתמה או מאלרגיה ליוד יעברו CT ריאות ללא חומר ניגוד, ובמקרים אלה ישנה חשיבות רבה במיוחד לפענוח CT מוקפד. עוד כדאי לציין כי לקראת בדיקת CT ריאות יש צורך בצום בן 4 שעות.

חשיבות הפענוח

על-מנת להבטיח את מיצוי היתרונות של ה-CT של הריאות חשוב שהפענוח לא יפספס אף ממצא ואף ניואנס - כך שמי שאכן חלה בסרטן הריאות יקבל טיפול מתאים בהקדם האפשרי ומי שבריא לא ייאלץ לעבור טיפול מורכב וקשה. במקרים מורכבים כדאי לפנות לשירות של פענוח בדיקת CT פרטי שמתבצע ע"י נוירורדיולוגית בכירה ומנוסה.

**קונסול ניטור של ג'ומלה**

**Session**

**מידע פרופיל**

**שימוש בזיכרון**

**שאליתות בסיס נתונים**

**Parsing errors in language files**

**Language Files Loaded**

**מחרוזות לא מתורגמות**