מקרים המצריכים בדיקת CT עמוד שדרה

עמוד השדרה הוא אחד האיברים החשובים ביותר בגוף האדם. הוא מורכב מעמוד השדרה הצווארי אשר מאפשר את הזזת הראש לצדדים, מעמוד השדרה החזי שבין השאר מאפשר לנו להתמתח ומעמוד השדרה המותני שנושא את כל פלג הגוף העליון. בתוך עמוד השדרה עובר חוט השדרה שמהווה חלק מרכזי ממערכת העצבים המרכזית, שלמעשה אחראית על מרבית התפקודים שלנו. בהתאם, כשישנו חשש לפגיעה בעמוד השדרה, נדרשת בדיקה מדויקת במיוחד - CT.

 

בפרט מתבצעת בדיקת CT במקרים הבאים:

* חבלה בעמוד השדרה - טראומה עלולה להוביל לשבר באחת החוליות או יותר ולפגום במידה משמעותית בתפקוד של האדם. אבחון מדויק של המצב מחייב צילום תלת ממדי מפורט של החוליות, שאותו מבצע מכשיר CT.

* פריצת דיסק - בעיה רפואית נפוצה במיוחד שנגרמת עקב שחיקת הסחוסים שנמצאים בין החוליות ומגנים עליהן מפני זעזועים. מצב זה מתרחש בעיקר בעמוד השדרה המותני, מתאפיין בכאב של ממש ועלול גם להגביל את התנועה של האדם.

* גידולים בעמוד השדרה - בין אם מדובר בגידול שמקורו בעמוד השדרה עצמו ובין אם מדובר על גרורה שמקורה הוא באיבר אחר.

* היצרות תעלת השדרה - מצב שנקרא גם ספיינל סטנוזיס, ופוגע בעיקר באנשים מבוגרים. ההיצרות של התעלה שבתוכה עובר חוט השדרה נגרמת עקב גידול של רקמות בחוליות ויוצרת לחץ על תאי עצב. הלחץ בא לידי ביטוי בכאבים בגב אשר עלולים להיות מוקרנים גם לרגליים, ולעתים גם בקושי לשלוט על הסוגרים. CT עמוד שדרה מאפשר לאבחן במדויק את מצב התעלה כדי לדעת כיצד לטפל בה באופן המיטבי.

* זיהום בעמוד השדרה - שיש לאבחן את היקפו ואת האופן שבו הוא פוגע באיבר רגיש זה.

כמו כן תתבצע בדיקת CT עמוד שדרה לקראתן ניתוח שמעורב בו איבר זה, וזאת כדי להבטיח תכנון אופטימלי של ההליך הכירורגי.

**קונסול ניטור של ג'ומלה**

**Session**

**מידע פרופיל**

**שימוש בזיכרון**

**שאליתות בסיס נתונים**

**Parsing errors in language files**

**Language Files Loaded**

**מחרוזות לא מתורגמות**